Ազգային ժողովի հուլիսի 1-ին հրավիրած արտահերթ նիստում քննարկվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հեղինակած Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Վահե Հակոբյանի՝ որպես Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունների դադարեցման մասին ԱԺ որոշման նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող Ծովինար Վարդանյանը նշել է, որ համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 138-րդ հոդվածի՝ մշտական հանձնաժողովների նախագահների եւ նրանց տեղակալների պաշտոններում պատգամավորների կազմից թեկնածուների առաջադրման իրավունքը խմբակցությունների միջեւ բաշխվում է Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի բացման օրը` ըստ յուրաքանչյուր պաշտոնի համար ստացված գործակցի, որն էլ հաշվարկվում է համապատասխան բանաձեւով:
Ծովինար Վարդանյանի խոսքով՝ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի կարգավորման դաշտում են գործունեության այնպիսի կարեւոր ոլորտներ, ինչպիսիք են՝ հարկեր, տուրքեր, վճարներ, արդյունաբերություն, քաղաքաշինություն, էներգետիկա, բնական պաշարներ, տրանսպորտ, կապ, հեռահաղորդակցություն, ինտերնետ (համացանց), արտադրական ենթակառուցվածքի այլ ճյուղեր, զբոսաշրջություն, առեւտուր եւ ծառայություններ, ձեռնարկատիրական գործունեություն, պետական գույքի կառավարում, սակագներ, ներդրումներ, տնտեսական մրցակցություն, հակամենաշնորհ եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ:
«Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման առաջին օրացուցային կիսամյակի ընդհանուր 342 քվեարկությունից Վահե Հակոբյանը չի մասնակցել 194-ին: Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման ընթացքում հրավիրված 25 Խորհրդի նիստից բացակայել է 20 անգամ: Ազգային ժողովն ութերորդ գումարման ընթացքում ընդունել է 253 օրենք, որից 83-ի համար գլխադասային է եղել Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը: ՀՀ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման ընթացքում ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել է 27 հերթական եւ արտահերթ նիստ: Հանձնաժողովի նախագահը նիստերի նախապատրատման, կազմակերպման աշխատանքներին չի մասնակցել, չի նախագահել 11 նիստ, այնուհետեւ քարտուղարությանը հանձնվող վերոնշյալ թվով նիստերի օրակարգերը եւ արձանագրությունները նախագահի կողմից չեն ստորագրվել: Նրա կողմից չեն ստորագրվել նաեւ քարտուղարությանը հանձնվող օրակարգերի արձանագրությունները, հանձնաժողովում դրական եզրակացություն ստացած օրենքի նախագծերի եւ մի շարք այլ փաստաթղթեր»,-նշել է հիմնական զեկուցողը:
Պատգամավորն ընդգծել է՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը խորհրդարանական պետություն է, մշտական հանձնաժողովներն Ազգային ժողովի կարեւորագույն մարմին են եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ ստեղծվում են օրենքների նախագծերի, Ազգային ժողովի իրավասության մեջ մտնող այլ հարցերի նախնական քննարկման եւ դրանց վերաբերյալ Ազգային ժողով եզրակացություններ ներկայացնելու, ինչպես նաեւ խորհրդարանական վերահսկողություն իրականացնելու համար, հետեւաբար մշտական հանձնաժողովների նախագահների ընտրությունը կարեւորվել է այնքանով, որ չի թողնվել միայն խմբակցությունների հայեցողությանը, եւ մշտական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածուն կարող է ընտրվել հանձնաժողովի նախագահ միայն պատգամավորների ձայների մեծամասնությամբ:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 138-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ մշտական հանձնաժողովների նախագահների թեկնածուների առաջադրման իրավունքը պահպանվում է մինչեւ Ազգային ժողովի լիազորությունների ավարտը: Հետեւաբար, հաշվի առնելով վերոգրյալը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն Ազգային ժողովի պատգամավոր Վահե Հակոբյանին՝ որպես Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունների դադարեցման մասին Ազգային ժողովի որոշման ընդունմամբ նպատակ ունի հետագայում ընտրելու հանձնաժողովի նախագահի, ով կկատարի իր պարտականությունները հավուր պատշաճի` ապահովելով հանձնաժողովի բնականոն գործունեությունը, միաժամանակ կմասնակցի ԱԺ խորհրդի նիստերին, որտեղ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն ի պաշտոնե ընդգրկված են մշտական հանձնաժողովներ, նախագահները»,- եզրափակել է Ծովինար Վարդանյանը:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի տեղեկացմամբ` «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 150-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ հիմնական զեկույցից հետո ելույթ կարող է ունենալ եւ հարցերին պատասխանել, ինչպես նաեւ եզրափակիչ ելույթով հանդես գալ մշտական հանձնաժողովի նախագահը: «Նման ելույթի հնարավորություն ուներ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանը, սակայն նա բացակայում է դահլիճից»,- նշել է ԱԺ փոխխոսնակը:
Հակոբ Արշակյանը տեղեկացրել է, որ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 150-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունների դադարեցման մասին ԱԺ որոշումն ընդունվում է գաղտնի քվեարկությամբ, քվեարկությանը մասնակցող պատգամավորների ձայների մեծամասնությամբ, եթե քվեարկությանը մասնակցել է պատգամավորների ընդհանուր թվի կեսից ավելին:

1 июля на внеочередной сессии НС представлен проект решения НС о прекращении полномочий депутата парламента В.Акопяна как председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам, автором которого является фракция “Гражданский договор”.
Основной докладчик Ц.Варданян отметила, что, согласно ст.138 закона “Регламент НС”, право выдвижения кандидатов из числа депутатов на должности председателей постоянных комиссий и их заместителей распределяется между фракциями. в день открытия первой сессии НС, согласно полученному за каждую должность коэффициенту, рассчитываемому по соответствующей формуле.
По словам Ц.Варданян, в сфере регулирования Постоянной комиссии по экономическим вопросам находятся такие важные сферы деятельности, как налоги, пошлины, сборы, промышленность, градостроительство, энергетика, природные ресурсы, транспорт, связь, телекоммуникации, интернет, другие отрасли производственной инфраструктуры, туризм, торговля и услуги, предпринимательская деятельность, управление государственным имуществом, тарифы, инвестиции, экономическая конкуренция, антимонопольное законодательство и законы, регулирующие эти сферы.
В.Акопян не участвовал в 194 из 342 голосований первой календарной половины НС восьмого созыва. За время НС восьмого созыва из 25 заседаний Совета НС он отсутствовал на 20. В этот же период принято 253 закона, из них 83 – в ведении экономической комиссии. В течение НС восьмого созыва Постоянная комиссия по экономическим вопросам организовала 27 очередных и внеочередных заседаний. Председатель комиссии не участвовал в их подготовке и организации, не председательствовал на 11 заседаниях. Переданные в Секретариат повестки дня и протоколы вышеуказанного количества заседаний не были подписаны председателем. Он также не подписал протоколы повесток для внесения в Секретариат, законопроектов, получивших положительное заключение комиссии, и ряд других документов", - отметила основной докладчик.
Депутат подчеркнула и другие важные положения парламентского правления РА, когда постоянные комиссии являются важнейшим органом Национального Собрания.
Согласно ч.2 ст.138 “Регламента НС”, право выдвижения кандидатов в председатели постоянных комиссий сохраняется до окончания полномочий Национального Собрания. Поэтому, принимая во внимание вышеизложенное, фракция ГД, приняв решение НС о прекращении полномочий депутата В.Акопяна на должности председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам, ставит своей целью избрать в дальнейшем председателя комиссии, который будет надлежащим образом выполнять свои обязанности, обеспечивая нормальное функционирование комиссии, в то же время будет участвовать в заседаниях Совета НС, куда входят постоянные комиссии и их председатели в соответствии с ч.1 ст.27, конституционного закона “Регламент НС”, - заключила Ц.Варданян.
По словам вице-спикера НС А.Аршакяна, согласно ч.4 ст.150 “Регламента НС”, после основного доклада председатель постоянной комиссии может ответить на вопросы, а также выступить с заключительной речью. "Возможность подобного выступления имел председатель Постоянной комиссии по экономическим вопросам В.Акопян, но он отсутствует в зале", - сообщил зампредседателя парламента.
А.Аршакян проинформировал, что в соответствии с ч.4 ст.150 “Регламента НС” решение НС о прекращении полномочий председателя постоянной комиссии принимается тайным голосованием большинством голосов депутатов, участвовавших в голосовании, если в голосовании приняла участие половина от общего числа депутатов.